Туберкульоз. Прояви в порожнині рота

Розрізняють туберкульоз слизової оболонки ротової порожнини:

- Туберкульоз язика;

- Туберкульоз ясен;

- Туберкульоз слизової оболонки губ і щік;

- Туберкульоз твердого та м'якого піднебіння;

Первинне туберкульозне ураження в порожнині рота виявляють вкрай рідко.

Захворювання виникає в разі ендогенної інфекції в хворих з масивним бактеріовиділенням.

У слизовій оболонці утворюються епітеліоподібні горбики (які розташовані безпосередньо під епітелієм) з гігантськими клітинами Пирогова-Лангханса і проліферацією сполучної тканини.

Основними клініко-морфологічними формами туберкульозу слизової оболонки ротової порожнини є: 

- інфільтративна,

- виразкова.

Колір туберкульозного інфільтрату коливається від яскраво-червоного (при гострих ексудативних формах), до сірого з відповідними перехідними відтінками.

Характерною ознакою при туберкульозі слизової оболонки порожнини рота є геморагічний синдром у вигляді петехій. Виразки мають вигляд від невеликих тріщин до великих виразок. Дно виразок має вигляд поверхні, яка кровоточить і засіяна дрібними зернистими грануляціями. Краї виразок нерівні, частіше м'які, але можуть бути і щільними.

 

Туберкульоз язика

Туберкульозом найчастіше уражається корінь язика і може розвиватися як ізольована форма, так і виникати при безпосередньому його поширенні з гортані або мигдалин. Рідше уражається тіло і кінчик язика.

На початку захворювання утворюється щільний інфільтрат: спостерігаються гіперемія, інфільтрація з набряком окремих ділянок або всього кореня язика.

При подальшому прогресуванні, процес переходить в виразковий з набряком слизової оболонки і висипанням міліарний вузликів. Язик збільшується в розмірі.

Хворі скаржаться на незручність під час жування, ковтання, порушується артикуляція. З'являються густа слинотеча, неприємний присмак у роті, зміна смакової чутливості.

 

Туберкульоз ясен

Спостерігається ізольовано. В області туберкульозного ураження тканина ясен спочатку набухає, стає дуже рихлою, болючою, гіперемованою і кровоточивою.

При прогресуванні процесу утворюється туберкульозна виразка зі значно вираженими грануляціями.

Туберкульоз слизової оболонки губ і щік

Рідко буває ізольованим. Основний елемент ураження - туберкульозна виразка, яка найчастіше розташовується по лініях складок на зовнішній і внутрішній поверхні губ, особливо у кута рота. У гострій фазі зазвичай спостерігається значна болючість, набряклість обох губ з висипанням міліарних вузликів.

Інфільтративні і виразкові процеси можуть бути порівняно обмеженими, без реактивних явищ в окружності малоболючими, з соковитими грануляціями, схильністю до загоєння.

 

Туберкульоз твердого та м'якого піднебіння

Може бути різноманітного характеру: від поверхневих, обмежених, у вигляді трещіноподібних ранок з незначною інфільтрацією до великого бугристого папіломатозного інфільтрату з характерними нерівними виразками.

 

Туберкульоз тканин періодонту

Захворювання туберкульозної етіології з ураженням навколозубних тканин об'єднують патологічні процеси:

ясен,

періодонту,

пародонту,

кісткових альвеол.

Проявом хронічного періодонтиту у хворих на туберкульоз є деструкція кісткової тканини на верхівці кореня зуба, що пояснюється порушенням обмінних процесів у цих пацієнтів і призводить до швидкої декальцінаціі зубів і кісток.

Запалення пульпи зубів у хворих на туберкульоз легень у більшості випадків протікає в хронічній формі, а серед проявів хронічного апікального періодонтиту переважають гранульоми. У більшості хворих туберкульозний періодонтит має безсимптомний перебіг.

 При огляді слизової оболонки в області проекції верхівки кореня зуба, визначається випинання, слизова оболонка має синюшний відтінок. В області абсцесу виявляють нориці або рубець. При пальпації м'яких тканин, які оточують уражений зуб, на яснах залишається ямка від натискання.

 Зуби не витримують функціональних навантажень через ураження тканин, які фіксують зуб, і зниження його механічної щільності, і руйнуються.

Рентгенологічні зміни проявляються у вигляді навколозубних вогнищ на верхівці кореня з нечіткими контурами.

 

Туберкульоз слинних залоз

Розрізняють дві форми:

ексудативну казеозну,

продуктивну склерозуючу.

 

Відзначається повільне утворення пухлини з запальними проявами або вогнищами розм'якшення; можливе утворення свищів з виділенням густого сірого гною без запаху.

До ознак туберкульозного сіалоденіта відносять: 

  • ділянки деструкції слинних залоз у вигляді порожнин різної величини і форми;
  • нерівномірність розмірів часточок залоз в результаті атрофії і спустошення їх частини внаслідок розвитку сполучної тканини;
  • наявність звапніння. У деяких хворих кавернозне ураження слинних залоз супроводжується формуванням свищів.

DesignFox © 2015