Сезон грипу: до чого готуватися?

Сезон грипу: до чого готуватися?

flu-virus

Вірус грипу « Гонконг» можуть підхопити всі, кому менше ніж 50 років. Він викликає більш інтенсивні епідемії, тож цієї зими на грип може захворіти більше людей, ніж торік.

Не встигли ми оговтатися від респіраторних захворювань, які дошкуляли нам у вересні, як вірусологи радять не розслаблятися і готуватися до епідемії грипу. За їхніми даними, в епідсезоні 2016-2017 років циркулюватимуть три віруси грипу: типу А H1N1 «Каліфорнія», H3N2 «Гонконг» і типу В «Брісбен». Два останні небезпечні тим, що є для нас порівняно новими, тож у більшості людей немає до них імунітету.

З каліфорнійським вірусом, його ще називають «свинячим», ми вже знайомі, бо бушує він на наших теренах майже вісім років. Це саме він викликав переполох 2009 року, забравши сотні людських життів. Добряче напакостив і торік: лише на Львівщині від грипу померли 27 осіб. Цей вірус небезпечний тим, що дає важкі ускладнення, зокрема запалення легень, яке розвивається дуже швидко, і якщо вчасно не звернутися по медичну допомогу, лікарям не завжди вдається врятувати хворого. Цьогоріч він також циркулюватиме в Україні, але вже не спровокує епідемії, бо у значної кількості людей виробився імунітет.

За минулий епідеміологічний сезон в Україні від грипу померла 391 особа. Цього сезону, як повідомила ЗМІ Тетяна Дихановська, завідувачка Центру грипу та ГРВІ в Українському центрі з контролю і моніторингу захворювань МОЗ України, епідемію грипу можуть спричинити вірус грипу типу А «Гонконг» і вірус грипу типу Б «Брісбен». Останній уже циркулював у нас чотири року тому, частина людей перехворіла і має імунітет. А ось гонконгський був давно, майже 50 років тому. Тож заразитися цим вірусом можуть майже всі, кому менше ніж 50 років.

Завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології інфекційних захворювань ім. Громашевського Алла Мироненко повідомила, що гонконгзький вірус за рівнем захворюваності спричиняє інтенсивніші епідемії.

Отож цього епідсезону може захворіти більше людей, ніж торік. Проте таких складних випадків, як минулого року, які викликав каліфорнійський вірус, не мало би бути. Хоча вірус грипу «Гонконг» протікає з високою температурою і також може давати ускладнення у вигляді пневмонії.

Епідеміологи передбачають, що циркуляція гонконгзького вірусу грипу розпочнеться у грудні. Цей вірус любить робити сюрпризи під Новий рік, а епідемію слід очікувати приблизно у другій половині січня – першій половині лютого 2017 року. За словами Алли Мироненко, цьогоріч очікуємо одну хвилю епідемії грипу.

Як захиститися від грипу?

Вихід один – здійснювати специфічну профілактику – вакцинуватися. І це треба робити вже, принаймні до середини листопада, щоб до початку епідсезону по грипу в організмі встиг виробитися імунітет. Насамперед треба зробити щеплення особам, які входять у групу ризику: персоналу медичних та дитячих дошкільних закладів, навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини, працівникам державної сфери послуг та транспорту, школярам, студентам, вихованцям будинків дитини, шкіл-інтернатів, сиротинці. До складу вакцин входять ті штами вірусів грипу, які циркулюватимуть на нашій території.

Вакцинуватися чи ні – це особиста справа кожного. Нерідко можна почути думку, що людина зробила щеплення від грипу і все одно захворіла. Але слід розрізняти, на що саме захворіла. Може, це інша респіраторна інфекція, від якої вакцина від грипу не захищає. Але торік, коли в Україні реєстрували доволі високу смертність від ускладнень грипу, серед тих, хто помер, не було жодної людини, яка вакцинувалася.

Тобто, якщо людина зробила щеплення від грипу і захворіла, то ускладнень у неї не буде. А це вже плюс на користь вакцинації. Ну і не забувайте про неспецифічну профілактику грипу: здоровий спосіб життя, повноцінний сон та відпочинок, раціональне і збалансоване харчування з достатнім вмістом вітамінів, зокрема вітаміну С, частіше мийте руки з милом, уникайте місць значного скупчення людей, тримайте дистанцію від хворих з ГРВІ, регулярно робіть вологе прибирання і підтримуйте рекомендовану вологість всередині приміщення, періодично провітрюйте кімнати.

І будьте здорові!

 


DesignFox © 2015